Kellokosken ja Nummisten uimarannan vesi täyttää jälleen laatuvaatimukset. Uimakielto poistetaan.

24.07.2025

Tuusulan Kellokosken ja Mäntsälän Nummisten uimarannoilta 22.7.2025 otetuissa uusintanäytteissä ei enää ollut korkeita bakteeripitoisuuksia. Uimarantojen vesi täyttää mikrobiologiset laatuvaatimukset, joten uimakielto voidaan poistaa.

Aiemmin 17.7.2025 otetuissa näytteissä oli korkea bakteeripitoisuus kummallakin uimarannalla, minkä takia uimista jouduttiin rajoittamaan.

Keski-Uudenmaan ympäristökeskus ottaa alueen kaikilta yleisiltä uimarannoilta, myös Nummisten ja Kellokosken uimarannoilta, seurantakalenterin mukaiset uimavesinäytteet seuraavan kerran 6.­­–7.8.2025. Tuloksista tiedotetaan niiden valmistuttua. ­­­­

 

Lisätietoja:

Terveystarkastaja Pia Gummerus, Keski-Uudenmaan ympäristökeskus, 040 314 4722, pia.gummerus@tuusula.fi

 

Takaisin